Oprava střelnice

Oprava čelní clony s přídavnou funkční plochou

Od soboty 17. listopadu 2018 jsme oficiálně ohlášením na PČR přerušili provoz střelnice z důvodu opravy zásadního zařízení střelnice. Poslední práce se provedly na konci března roku 2019.

Původní "zástěna", dle provozního řádu čelní clona s přídavnou funkční plochou došla časem do nevyhovujícího stavu a hrozilo její zborcení. Proto bylo přistoupeno k celkové opravě. Stará čelní clona byla tvořena kostrou na dřevěných sloupech a ta oboustranně obestavěna silnými fošnami. Zadní strana byla potažena silnou vrstvou pásové gumotextilie. Přídavná funkční plocha s účelem omezovače náměru pro střelbu z plochy byla opatřena vrstvou plechu o síle 4 mm.

Oprava čelní clony započala samozřejmě mnohem dříve a to přípravou základní technické dokumentace zahrnující celkový nákres konstrukce clony, základní statický výpočet, odhad potřebného materiálu a zaměření prostoru střelnice za účelem zpřesnění vzájemného postavení objektů na střelnici.

Vlastní průběh oprava se skládal z dílčích částí a to demontáží staré clony, vyvrtání otvorů pro nové sloupy, příprava sloupů, betonářské práce, svářečské práce a práce se dřevem a kamennou výplní.

Následný obsah přiblíží zejména obrazem průběh opravy, neboť nás to dostatečně zaměstnalo a rovněž povětšinou máme z dokončené opravy střeleckou či budovatelskou radost.

Demontáž staré clony

Rozložit starou clonu nakonec nedalo tolik práce, jak by se zdálo a za jednu sobotu v hojném počtu jsme clonu kompletně rozebrali.  Prohlédnout.

Vrtání otvorů pro nové sloupy

Po vytýčení otvorů pro nové sloupy dorazila vrtná technika a přes drobné potíže se na střelnici opět objevilo pět hlubokých děr.  Prohlédnout.

Příprava sloupů

Díky ochotě místních hasičů byly ocelové sloupy zaříznuty na správný rozměr a na ně přivařeny dílce pro budoucí montáž dřevěných ploch.  Prohlédnout.

Betonářské práce

V zimě se sice asi moc betonovat nemá, ale čas mimo sezónu není nekonečný a tak se zkrátka muselo. A snad se to i povedlo, neboť nic není dokonalé.  Prohlédnout.

Svářečské práce

Vlastní nosná konstrukce vč. úchytných částí je svařovaná. Nezdá se to, ale stálo to určitou námahu a hlavně čas. Dařilo se a byť výsledek v celkovém pohledu není až tolik zřejmý, je jisté, že kdo umí, ten umí.  Prohlédnout.

Práce se dřevem a kamennou výplní

Poslední a nejvíce náročnou operací byla výstavba dřevěné schránky pro uložení neprůstřelné vrstvy drobného kamene. Tato část pochopitelně trvala největší část času vydaného na opravu a byla náročná i na osazenstvo. I to se nakonec podařilo překonat a poslední vrut byl zašroubován.  Prohlédnout.

Přídavná plocha aneb epp stříška

Tady se opět vyznamenala nám spřízněná dobrá duše a s naší drobnou asistencí vykreslila svým ohnivým obloukem nádhernou stříšku pro parkur, jakou snad svět neviděl :-).  Prohlédnout.

Poděkování

Na závěr musíme, ale především chceme a rádi poděkovat všem zúčastněným členům sportovního střeleckého klubu Skalice u České Lípy za odvedenou práci na společném cíli. Výhradně a jmenovitě chceme poděkovat panu Dvořákovi za přípravu sloupů a panu Švířovi za neocenitelnou pomoc při všech následných svářečských pracích na konstrukci a stříšce, zapůjčení elektrocentrály a tolik potřebného lešení. Rovněž zde neuvedeným, kteří svým dílem nezištně pomohli pro zdárné dokončení opravy. Děkujeme ještě jednou všem.